Pegasti badelj mi je prezimil na balkonu

Te rastline pegasti badelj ne poznam preveč dobro. V bistvu sem se lani prvič srečala z njo in moram povedati, da je zelo zanimiva rastlina.

Lani sem dobila malo sadiko pegasti badelj, ki sem ga posadila na vrtu. Sadika je lepo zrasla, a me je presenetil njen bodičasti videz. Na videz je zelo podobna bodeči neži. Ima tudi podoben cvet. Listi so pa lepi pisani, lisasti. Na koncih ima bodice in prav neprijetno pika. Od tu mu verjetno tudi ime, pegasti badelj, saj ima pege po listih in zbada.

Hotela sem ga zaradi zdravilnih učinkov njegovih semen, saj je priporočljivo njegovo uživanje za čiščenje jeter. A ko sem videla, kako malo semen pride v enem cvetu in koliko dela je, da ta semena očistiš, me je kar malo minilo. A vseeno rastlino imam, lepo raste in cveti, zato bom izkoristila, kar nam bo mater narava dala.
Ko pa je bilo sezone konec, mi je rastlina odmrla. Kot pravim je rastlina pegasti badelj nova zame in ne poznam njenega življenjskega cikla. Je pa hčerka v lonček presadila eno mladico, ki je zrastla zraven naše sadike. Sadiko je prestavila na okensko polico in celo zimo sva ga lepo zalivali. Presenetilo me je, da je celo zimo rastlina lepo rastla in ni pomrznila, sedaj se je začela bohotiti in takoj ko bo dovolj toplo, jo bova presadili na vrt in upali, da bo tudi letos tako lepo pognal pegasti badelj kot lani in nam dal nekaj semen.

Mogoče bo odgnalo tudi nekaj mladic na vrtu, saj nam je kar nekaj semen pobegnilo in bi bilo super, če bi letos imeli več rastlin, da bomo lahko vsi uživali semena in si tako prečistili jetra. Zato komaj čakam, da bo toplo in da vidim, če pegasti badelj poganja na vrtu, tam, kjer je lani bila ta sadika, ki mi je tudi prezimila na balkonu.