Eden najbolj uporabnih elementov v gradnji je zagotovo keramika. Keramične ploščice in take iz dokaj podobnih snovi so ena naj ljubših izbir za stenske in talne obloge. Predvsem velja to za zunanje prostore, kot so terase, balkoni in dvorišča. Ter seveda vse notranje prostore, kjer pričakujemo več vlage, kot so na primer kopalnica, kuhinja, hodnik in garaža. Pri hišah z talnim gretjem pa se najdejo keramične ploščice tudi v spalnicah in dnevnih sobah. Poleg vseh novih umetnih materialov je še vedno v uporabi keramika tudi pri izgradnji bazenov.
Ena od največjih prednosti ploščic je, da ne potrebuje veliko vzdrževalnih del, da je keramika tako zelo odporna na poškodbe in umazanijo. Sploh če jo primerjamo z lesenimi tlemi ali celo tapisoni in ostalim tekstilom. Ploščice polagamo za dolga obdobja in zato je zelo pomembno, da so dobre kvalitete. Zelo dobro vam bodo svetovali pri izbiri v salonih keramike ali pa celo sam keramičar, ki ima precej izkušenj z izbiro in polaganjem. Mogoče vam lahko svetuje kam se obrnite za nakup in uredi kakšen popust, saj je on tam stalna stranka.
Torej samo se naprej odločimo kakšna keramika je vizualno primerna za nas:
- barve
- odtenki
- vzorci
- zaključki
- polirane ali mat.
Taka, da bo primerno usklajena z našim pohištvom in stilom. Od samega keramičarja pa pričakujemo, da nam pomaga z izbiro:
- notranja ali zunanja keramika, slednja je namreč precej dražja
- primerni materiali, primerna za talno gretje, ker mora biti za krčenje in raztezanje
- da na zunanjih površinah ne drsi
- primerne dimenzije ploščič, ekstremno majhne niso najboljše za talno polaganje
- obremenjenost površin, stenska keramika ne rabiti biti tako močna kot talna
Vse zgoraj našteto vpliva na ceno ploščic. Le ta se giblje os dese eurov na kvadratni meter pa tja do sto petdeset na kvadratni meter. Zaradi rezanja ploščic pa moram vedno računati na to, da kupimo vsaj 10% več kot je načrtovano.